Beseda s autory ve Weisově domě

04.05.2015 (16:40)
Ptomn autoi. Zleva  Rosa Gregor, Frantiek Tylar, Ji Bek a Morell Yeneldar. | FOTO: kronikaveseli@gmail.com
Ptomn autoi. Zleva Rosa Gregor, Frantiek Tylar, Ji Bek a Morell Yeneldar. | FOTO: kronikaveseli@gmail.com
Veselí nad Lužnicí (okres Tábor) - „Spisovatel je osoba, která se zabývá tvorbou vlastních literárních textů, publikuje a má stálou čtenářskou základnu.“ (Wikipedia)

A právě takových se 14. dubna 2015 sešlo ve Weisově domě ve Veselí nad Lužnicí hned několik, aby v této historické budově Husitského muzea diskutovali s veřejností na téma „I ty můžeš mít svoji knihu aneb Jak jsem se stal spisovatelem“.

Jiří Břešťák – básník a filozof, Rosťa Gregor – autor cyklozážitků a poutavých vyprávění z cest, Morell Yeneldar – autorka blogu Bílá hvězda a knih ve stylu fanfiction, a Fanda Tylšar – básník, textař a redaktor. Posledně jmenovaný se ujal vedení této netradiční besedy autorů, které spojuje psaní knih a jejich publikování, stejně jako oblast mikroregionu Veselsko, kde žijí a tvoří. Mají mnoho společného, přesto jejich příběhy, které zde vyprávěli, jsou značně odlišné.

Jiří Břešťák začal psát před několika lety. S nápadem vydat knihu se svěřil vedoucí veselského infocentra a šéfredaktorce časopisu Veselsko - paní Marii Hadravové, která mu dala kontakt na pana Tylšara. Po několika setkáních byla na světě první Jirkova kniha – Veselské ozvěny. Dnes má na kontě již čtyři tituly a pátý dokončuje. Jak sám říká: „Píšu verše a filozofická zamyšlení. Tvorba ze mne udělala jiného člověka. Lidé mě znají, při setkání na ulici zdraví. Někteří moje knížky chválí, jiní zase ne. Ale tak už to chodí. Psaní mi dodává pocit štěstí a pohody…“

Rosťa Gregor – toho k psaní přivedla de facto rodinná krize. Říká: „Psát jsem začal proto, abych se vypsal ze svých problémů. Pomáhá to. A také proto, aby moje děti věděly, jaký jsem byl a co všechno jsem prováděl. Psaní mě naplňuje pohodou a klidem. Píši tak, aby moje příběhy z cest byly čtenáři blízké. Jsou to v podstatě vyprávění o tom, co jsem podnikl, zažil, jaké jsem měl pocity.“ Vydal knihu Šťastná to země, druhý titul je před vydáním a na třetím pracuje. Rosťu poznáte snadno. Je to jeden z mála autorů a v našem regionu asi jediný, který na otázku „Jak jsi přijel?“ odpoví téměř s jistotou „Na kole!“.

Morell Yeneldar, vlastním jménem Martina Tylšarová, byla nejmladším účastníkem besedy. Přesto její tvorba je mezi přítomnými nejobsáhlejší. Psát začala v době, kdy blog.cz byl v Čechách jediným kyberprostorem svého druhu. Založila zde vlastní stránky Bílá hvězda a na nich publikovala fanfiction (tvorba inspirovaná jinou tvorbou) příběh na pokračování. Po pěti letech již bylo textů tolik, že vydaly na dvě knihy formátu A4, každá o více než dvou stech stránkách. To bylo před dvěma roky. Nyní její blog obsahuje materiál na nejméně jednu další knihu, která určitě také vznikne. Její knihy jsou výjimečné také tím, že si je sama ilustruje.

A když jsme se dostali k ilustracím, nesmíme zapomenout na ilustrátory, bez kterých by knihy byly jako stěny galerie bez obrazů. Jedna z ilustrátorek, Lenka Kleinová, seděla mezi přítomnými hosty. Další místní ilustrátorka, která dělá knihy o poznání hezčími, je Klára Gabrielová. Ta bohužel nebyla přítomna osobně, ale jen skrze své obrázky.

František Tylšar je členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů, šéfredaktorem časopisu Literární fórum a píše převážně poezii. K psaní se dostal až po čtyřicítce, a to díky sociální síti s názvem Lidé.cz.

Aby mohl vydat svoji první sbírku - Jahodové verše - naučil se téměř celé knižní řemeslo. Takže dnes knížky nejen píše, ale také provádí jejich digitální sazbu, navrhuje obálky, zprostředkovává tisk či vydání… A to nejen pro sebe, ale také pro ostatní začínající autory – formou malonákladového tisku. Tudíž svoji knihu za přijatelnou cenu může dnes s jeho pomocí mít opravdu každý. Vydal už čtyři vlastní knihy. Kromě jeho prvotiny se jednalo o sbírky Radost, Milování a Veršované pohádky. K tisku má připravenou pátou – s názvem Od „R“ po „S“. Přispívá do rozličných almanachů, a je autorem železniční antologie Literáti na trati, která letos vyjde již druhým pokračováním. O psaní říká: „Přineslo mi mnoho dobrého. Znalosti, pohodu, ale také spoustu práce a přátel. Zejména od doby, kdy jsem se stal členem JčKOS.“

A na čem se všichni účastníci shodli?
Na odpovědi na otázku: „Co bys vzkázal a doporučil začínajícím autorům?“
Je prostá: „Pište, pište, pište! Má to smysl!“
Autor: ty
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vs tak mohlo zajmat:

Od Tábora až k poslednímu zarážedlu na konci světa...

Spolen foto vech ptomnch autor.  | FOTO: Petr Pulc
Tábor - Téměř na den po roce, dne 15. října 2015, se prostory vládního salonku na pražském Hlavním nádraží opět zaplnily autory, jejichž texty ... cel lnek
 

Modrá je víc než dobrá

Vstava "Modr je dobr" byla slavnostn zahjena. | FOTO: Frantiek Tylar
Veselí nad Lužnicí (okres Tábor) - V pondělí 5. května se sešlo v historické budově Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí přibližně sedmdesát lidí, aby slavnostní vernisáž... cel lnek
 
ter 6. prosince 2022
svtek m Mikul a ztra Ambro
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.