Od Tábora až k poslednímu zarážedlu na konci světa...

19.10.2015 (21:30)
Spolen foto vech ptomnch autor.  | FOTO: Petr Pulc
Spolen foto vech ptomnch autor. | FOTO: Petr Pulc
Tábor - Téměř na den po roce, dne 15. října 2015, se prostory vládního salonku na pražském Hlavním nádraží opět zaplnily autory, jejichž texty voní dálkou odpočítávanou čárkami pražců. Sešli se, aby provedli slavnostní výpravu knihy Literáti na trati II na dráhu vedoucí všemi zastávkami čtenářského světa.

A že jich nebylo málo! Z osmnácti jmen, která se objevila v první knize, je jejich počet letos více než dvojnásobný. Najdeme mezi nimi ostřílené autory, pyšnící se řadou vydaných knih, stejně jako takové, kteří publikují poprvé. Všichni však mají jedno společné. Jak říká podtitul knihy, jsou železničáři profesí či srdcem.

Moderování se ujal „otec projektu“ František Tylšar. Krátce, ale výstižně, představil všech čtyřicet plus jednoho autora. Poté omluvil ty, kteří se nemohli zúčastnit, a vyřídil přítomným jejich pozdravy.

Následovala ochutnávka z knihy. Jedna z autorek - Jitka Dolejšová přečetla svoji pohádku O staničním rozhlase. Bouřlivý potlesk jen potvrdil vysokou profesionalitu textu i přednesu. Neméně kvalitní byla i ukázka autorského čtení poezie v podání Martina Vídenského.

O vhodný hudební doprovod mezi jednotlivými částmi se postarala parta Řehečského kvarteta. Jejich staropražské písničky přesně zapadly do historických prostor salonku i do nálady posluchačů.

Role kmotra knihy se ujal Václav Rubeš, šéfredaktor časopisu Železničář. Jako bývalý výpravčí a jeden ze spoluautorů je osobou více než povolanou. Dříve, než zvednul symbolickou výpravku v podobě šumivého vína, zavzpomínal na to, jak se před dvěma roky setkal s Františkem Tylšarem, který se mu svěřil, že by rád vytvořil knihu, jejíž autoři by byli z prostředí železnice. I o tom, jak byl mile překvapen, když rok nato byla kniha na světě. Letošní nárůst počtu autorů, při udržení podstaty projektu, už považuje téměř za zázrak. Popřál knize i autorům, aby nezůstali u čísla dva, protože i trojka je hezká číslice.

Šumivý proud pokřtil knihu a nastal čas na dotazy, diskusi s autory i zábavu. Přítomní byli ujištěni, že další pokračování bude. Kromě toho se rodí i plány na prestižní publikaci určenou k propagaci železnice a národního dopravce, ale to je zatím pouze ve fázi nápadu.

Zbývající čas využil každý po svém. Největší zájem byl o podpisy autorů a diskusi s nimi. Velký úspěch též slavily písničky Řehečského kvarteta. Někdo jen poslouchal, někdo si zazpíval a dva z autorů se na chvíli stali hostujícími sólisty. Martin Měkuta jako zpěvák a Karel Bartoň se svojí flétnou jako aktivní muzikant. Čas utekl jako voda a mnohým se nechtělo domů.

A mně nezbývá než poděkovat autorům a jejich rodinám, bez jejichž podpory bychom se neobešli, hostům, muzikantům i národnímu dopravci, který zajistil propůjčení slavnostních prostor.

Za rok na shledanou.
Autor: ty
Na zdrav! Knize i autorm  | FOTO: Petr Pulc Vldn salonek byl zaplnn do poslednho msta. | FOTO: Petr Pulc ehesk kvarteto.  | FOTO: Lenka Tylarov
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vs tak mohlo zajmat:

Modrá je víc než dobrá

Vstava "Modr je dobr" byla slavnostn zahjena. | FOTO: Frantiek Tylar
Veselí nad Lužnicí (okres Tábor) - V pondělí 5. května se sešlo v historické budově Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí přibližně sedmdesát lidí, aby slavnostní vernisáž... cel lnek
 

Beseda s autory ve Weisově domě

Ptomn autoi. Zleva  Rosa Gregor, Frantiek Tylar, Ji Bek a Morell Yeneldar. | FOTO: kronikaveseli@gmail.com
Veselí nad Lužnicí (okres Tábor) - „Spisovatel je osoba, která se zabývá tvorbou vlastních literárních textů, publikuje a má stálou čtenářskou základnu.“ (Wikipedia) ... cel lnek
 
ter 6. prosince 2022
svtek m Mikul a ztra Ambro
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.